Podľa značenia starej mapy z roku 1785 stál na západnej strane dnešnej Hrnčianskej ulice v Pezinku drevený kríž. Bol súčasťou cintorína, určeného pre obyvateľov žijúcich mimo mestských hradieb. Existencia kríža sa datuje od prvej polovici 19. storočia. Historické pramene hovoria o jeho premiestnení aj novom vyhotovení a súčasné dokumenty o jeho niekoľkých renováciách. Svoju podobu tak menil v priebehu celých dvoch storočí.
Na mieste cintorína dnes stojí domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov. Pri jeho výstavbe dostal kríž nové umiestnenie. Pôvodné miesto kríža pri starom gaštane a kvitnúcich agátoch sa tak navždy zmenilo. Bol osadený bližšie k hradbám na Hrnčianskej ulici a dodnes stojí oproti penziónu. Posviacka osadeného kríža sa uskutočnila 15. septembra 1994, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie s požehnaním pána farára Karola Chválu.

Čas a počasie sa postupne odrážali aj na vzhľade kríža. Po jeho premiestnení a vysviacke v roku 1994 vznikla prvá iniciatíva k jeho obnove po 20-tich rokoch. Na podnet kapucína P. Jána Otrubu
OFM-Cap, pôsobiaceho v Pezinku, prebehla jeho menšia oprava. Obnovený kríž posvätil v predvečer sviatku Povýšenia sv. Kríža 13. septembra 2014 miestny pán farár Ján Ragula.
Kríž z korpusom si však vyžadoval hlbší a citlivejší renovačný zásah. Tentokrát boli iniciátormi seniori z Klubu dôchodcov a veriaci z okolia, ktorí miesto s krížom navštevovali a stal sa pre nich miestom stíšenia k modlitbe. O kríž a jeho okolie sa vzorne starali a udržiavali s patričnou kvetinovou výzdobou.
Kríž na Hrnčiarskej ulici prešiel v spolupráci s Mestským múzeom v Pezinku a reštaurátorkou Rozínou Lehotskou – Bollovou od mája 2023 kompletným procesom obnovy.
Zreštaurovaná sakrálna pamiatka kríža s korpusom Krista bola vysvätená kňazom Rímsko-katolíckej Cirkvi Andrejom Šottníkom v júni 2023. Vďaka odhodlaniu miestnych veriacich, ochotným odborníkom a dobrovoľným príspevkom môže kríž na Hrnčiarskej ulici v Pezinku opäť slúžiť veriacim i okoloidúcim ako priestor pre zastavenie či modlitbu.