Smolenice sa nachádzajú na úpätí Malých Karpát v okrese Trnava. Obec s prívlastkom „Brána do Malých Karpát“ sa písomne spomína už v roku 1256 ako villa Solmus. Prvé osídlenie smolenického územia naznačuje rozsiahle keltské hradisko Molpír zo 6. storočia. V neskoršom období hradisko vystriedala predveľkomoravská osada. Predpokladá sa, že názov obce sa odvodil od miestnych výrobcov smoly.

V 14. storočí bol na neďalekom výbežku vybudovaný gotický hrad, ktorý mal chrániť malokarpatské priesmyky a významnú obchodnú trasu známu ako Česká cesta. Po jeho zániku bol v prvej polovici 20. storočia postavený Jozefom Pálffym Smolenický zámok, ktorý dnes patrí k najvýraznejším dominantám obce. Smolenice boli jedným z centier rozsiahleho pálffyovského majetku. Správa panstva sídlila v barokovom kaštieli v strede obce, kde do roku 1945 býval Jozef Pálffy mladší, posledný šľachtický majiteľ.

Dnešné Smolenice pozostávajú z dvoch častí – historickej obce Smolenice a miestnej časti Smolenická Nová Ves, pôvodne známej ako Neštich.
Obec vďaka jedinečným prírodným krásam priťahuje mnoho návštevníkov či turistov a preto sa oplatí vyjsť si do údolia Hlboče, vychutnať si pohľad z Havranej skaly alebo sa odvážiť k najvyšším vrchom Záruby. Pre začiatočníkov turistiky alebo na výlety s deťmi sa určite oplatí vybrať náučným chodníkom hradiska Molpír. Aj milovníci histórie si počas prechádzky prídu na svoje návštevou okolia Smolenického zámku s anglickým parkom, kostola Narodenia Panny Márie alebo si môžu dopriať sprievod s tichom a pokojom pri nenáročnom výstupe na miestnu kalváriu.

Obyvatelia Smoleníc aktívne podporujú cestovný ruch v obci. Turisti majú možnosti oddychu po náročnom dni v útulných reštauráciách a kaviarňach s pohostením tradičnými slovenskými jedlami alebo i dobrou zmrzlinou. Jedinečný zážitok ponúka aj návšteva rodinného medovinárstva Včelovina s interaktívnym programom o živote včiel s malebným výhľadom na Smolenický zámok.